پنج افسانه در مورد امنیت در اینترنت
زمان کنونی: ۹-فروردين-۰۳, ۰۲:۴۹ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Ashkan
آخرین ارسال: Ashkan
پاسخ ها 1
بازدید 6924

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
نویسنده پیام
کاربر حرفه ای
*

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 3

بیش از ADSL-2 Mb/S
بازي مورد علاقه
BattleFiled3
تیم محبوب
حالت من

سپاس ها 17
سپاس شده 64 بار در 61 ارسال

سطح: 21
اعتبار: 72 / 518
مهارت: 186 / 16,949
تجربه: 72 / 100

ارسال: #1
[تصویر:  images1.jpg]
امروزه بحث امنیت در اینترنت با گسترش حمله ویروس ها و پیچیده تر شدن نحوه عملکردشان بسیار مشکل تر از گذشته شده است. مجله معتبر PC Magazine چندی پیش تحقیقی انجام داد و روی افراد زیادی که با کامپیوتر و اینترنت سر و کار داشتند مطالعاتی انجام داد. آنها از شرکت کنندگان درباره سرویس های اینترنتی که در اختیار داشتند سوالاتی پرسیدند اما نتایج بدست آمده شگفت انگیز بود. بیشتر شرکت کنندگان از شدت خطر بالقوه ای که آنها را تهدید می کرد درک درستی نداشتند و از روش های مقابله با آنها اطلاعات درستی نداشتند.در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش امنیت IT در یاد بگیر دات کام سعی داریم برخی تفکرات اشتباه که در بین کاربران اینترنت و کامپیوتر معمول شده است را بیان کنیم به امید اینکه مفید واقع شود:

افسانه اول: من اطلاعات مهمی روی کامپیوتری که به اینترنت متصل می شود ذخیره نمی کنم، بنابراین لازم نیست خیلی نگران امنیت اطلاعات باشم.
چند سال پیش با کمی اغماض می شد گفت این حرف ها درست است ولی امروزه با بوجود آمدن تهدیدات دورگه! که هم خواص یک کرم اینترنتی و هم ویروس را دارد و از هر دوی آنها مخرب تر است دیگر به این سادگی نمی توانید از کنار امنیت کامپیوتر خود با بی تفاوتی بگذرید حتی اگر اطلاعات مهمی روی آن نداشته باشید به عنوان مثال یکی از این تهدیدات که Blaster نام دارد دور از چشم بسیاری می تواند در عرض کمتر از چند ساعت هزاران و بلکه میلیون ها کامپیوتر را در اینترنت آلوده کند. برای چنین بد افزار مخربی مهم نیست که کامپیوتری چه کسی را هدف قرار می دهد و اطلاعات آن چه ارزشی دارد فقط اطلاعات را جمع آوری می کند تا در زمان مناسب از این اطلاعات به سرقت رفته سوء استفاده کند. حتی ممکن است کامپیوتر شما مستقیما مورد حمله واقع نشود و از آن به عنوان پایگاهی برای حمله به کامپیوتر های دیگر ( مثلاً در یک شبکه کامپیوتری ) استفاده شود. حتی به این روش ممکن است از کامپیوتر شما برای ارسال نامه های الکترونیکی نا خواسته و تبلیغات وب سایت های غیر اخلاقی استفاده شود، در حالیکه از ان بی خبرید. بنابراین مسئولیت شهروندی شما حکم می کند که از کامپیوتر خود در برابر این تهدیدات حفاظت کنید

افسانه دوم:زمانیکه با اینترنت کار نمی کنم ارتباط خود را با کامپیوتر قطع می کنم یا کامپیوتر را خاموش می کنم. بنابراین از کامپیوتر خود حفاظت کرده ام
اشتباه است، حتی اگر کامپیوتر شما هیچگاه به اینترنت متصل نشود باز هم یک هدف مناسب برای حملات است. زمانیکه ناخواسته ویروسی به کامپیوتر شما راه می یابد لزوماً همان لحظه فعال نمی شود به خصوص اگر از برنامه های چک ایمیل استفاده می کنید. امروزه ویروس ها و سایر تهدیدات یارانه ای به طور بی رحمانه ای از طریق حافظه USB ، CD/DVD و شبکه های کامپیوتری منتشر می شوند

افسانه سوم: برای اینکه کامپیوترم ویروسی نشود فایل های الصاق شده ( attached ) در ایمیل های مشکوک را باز نمی کنم

اما ممکن است ویروس بعدی که به کامپیوتر شما راه پیدا می کند ایمیلی باشد که از یک دوست یا همکار دریافت کرده اید. چون کامپیوتر او آلوده بوده است. کرم های دورگه حتی می توانند از طریق حفره های امنیتی مرورگر شما وارد شوند. بنابراین گاهی فقط خواندن یا دیدن یک ایمیل می تواند باعث ایمیل آلوده شدن کامپیوتر شما شود. برای جلوگیری از این معضل فقط کافیست یک مجموعه آنتی ویروس و فایروال یا یک بسته امنیت اینترنت ( Internet Security ) نصب کنید. و البته آن را Update ( به روز ) نگه دارید. برای Update آنتی ویروس هم به یک خط اینترنت با سرعت کافی نیاز دارید به خصوص اگر دیر به دیر به اینترنت متصل می شوید

افسانه چهارم:سیستم عامل من مکینتاش یا لینوکس ( و سیستم عامل های بر پایه لینوکس ) است و نه ویندوز بنابراین لازم نیست نگران این گونه حملات باشم

این درست است که هدف بیشتر حملات کامپیوتر هایی است که سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت روی آنها نصب شده است، اما حملاتی که علیه سیستم عامل های مکینتاش و لینوکس صورت می گیرند کم نیستند. بعضی از متخصصین پیش بینی می کنند. که مشکل ویروس ها در سیستم عامل های مکینتاش از این هم بدتر شود، چون سیستم عامل X مکینتاش از نسخه ای از یونیکس استفاده می کند. و هر چند این سیستم عامل هم ابزار های امنیتی خود را دارد ولی نفوذ به آن غیر ممکن نیست

افسانه پنجم: کامپیوتر من یک پکیج امنیتی و آنتی ویروس دارد، بنابراین کاملاً حفاظت شده است

نه کاملاً، اول اینکه اگر شما آنتی ویروس خود را به گونه ای تنظیم نکرده باشید که ترافیک ورودی از اینترنت را به طور اتومات اسکن کند در این صورت حفاظت درستی انجام نداده اید. دوم، هر روز ویروس ها و تهدیدات جدید علیه کامپیوتر شما ظاهر می شود، و اگر آنتی ویروس شما Update باشد تا حدی می توان به آن اطمینان کرد. بنابراین باید ویژگی Auto-Update را فعال کنید. سوم، یک پکیج امنیتی به تنهایی نمی تواند از کامپیوتر شما محافظت کند به عبارت دیگر هیچ آنتی ویروس یا پکیج امنیتی کامل نیست. بنابراین بهترین راه حل رعایت مجموعه ای از احتیاطات و اقدامات امنیتی است. یعنی یک آنتی ویروس، یک فایروال، یک Anti Spyware/Malware نصب کنید و برای به روز رسانی آنها به طور مرتب اقدام کنید. وصله های امنیتی سیستم عامل و مرورگر خود را نصب کنید. و وارد سایت های مشکوک به خصوص وب سایتهای روسی و چینی که قوانین بین المللی ارتباطات را رعایت نمی کنند نشوید
۱۵-اسفند-۹۱ ۰۱:۵۶ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
آگهی
ارسال پاسخ 

Bookmarks

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
2 کاربردرحال خواندن این موضوع:
hadimadi (۱-آذر-۹۳, ۰۷:۴۶ عصر)، cookiemonster1234 (۱۵-خرداد-۹۹, ۰۹:۰۶ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان